Witaj, jeżeli masz konto lub zarejstruj się
Zobacz koszyk
Ilość prod.: 0 szt.
Wartość: 0,00 zł
  1. Przechowalnia (0)
  2. Kontakt
  3. Pomoc
  1. Siorba.pl
  2. O Yerba Mate
  3. Klub Siorbera
  4. Twoje konto
  5. O nas
  6. Kontakt
  7. Pomoc
Kurier UPS

Terere - yerba na zimno

Yerba matę można spożywać również na zimno, zalewaną lodowatą wodą. Taki sposób picia yerby nazywa się „terere” i jest typowo paragwajskim zwyczajem, choć spopularyzował się również w innych krajach. Terere nie spożywa się z matero, a tradycyjnie stosowanym naczyniem jest w tym przypadku Guampa. Guampa zrobiona jest najczęściej z bydlęcego rogu lub kopyta, choć z rzadka stosuje się do jej wykonania również drewno.

Yerba Mate na zimno


Aby przygotować ten specyfik ¾ objętości naczynka zasypujemy suszem, zalewamy wodą w temperaturze 75 st. C, ale następnych zalań dokonujemy już zimną wodą. Do tak przygotowanej Yerby dodać można również cytrynę lub pomarańczę. Im bardziej lodowata woda, tym smaczniejsza Terere. Yerba mate na zimno nie tylko uzupełnia mikroelementy w naszym organizmie i charakteryzuje się dobroczynnym dla zdrowia działaniem, gasi również doskonale pragnienie w upalne dni. Do wody, którą zalewamy Terere dodać można soku. W Argentynie, jak i Paragwaju dużą popularnością cieszy się Terere z sokiem cytrynowym i pomarańczowym, z kolei w Brazylii najczęstszym dodatkiem jest sok brzoskwiniowy.

Z sokiem


Terere z sokiem nazywane jest bardzo często przez Paragwajczyków „Terere Ruso”. Nazwa ta pochodzi od słowiańskich przybyszów, którzy w początkach XX wieku, znajdując się w obcym kraju popijali chętnie zimne Yerba mate, przygotowane właśnie na bazie soku, np. pomarańczowego.

Yerba Mate z ziołami


W Paragwaju częstą praktyką jest mieszanie zimnej Yerby z ziołami i traktowanie jej jako profilaktycznego zabezpieczenia przed bólem żołądka, bądź głowy.
Jest to napój popularny zarówno wśród starszych, jak i młodszych Paragwajczyków. Pije się go rano, podczas „Terere brake” (analogia Europejskiej przerwy na kawę), jak i wieczorem. Jest to niemal rytuał zbliżający do siebie ludzi i sprawiający, że życie w 45 stopniowych upałach może być całkiem znośne. Yerba mate dostępne w naszym sklepie doskonale nadaje się do picia również w takiej formie.

Zobacz także:

[No JavaScript support]