Witaj, jeżeli masz konto lub zarejstruj się
Zobacz koszyk
Ilość prod.: 0 szt.
Wartość: 0,00 zł
  1. Przechowalnia (0)
  2. Kontakt
  3. Pomoc
  1. Siorba.pl
  2. O Yerba Mate
  3. Klub Siorbera
  4. Twoje konto
  5. O nas
  6. Kontakt
  7. Pomoc
Kurier UPS

Słownik Siorbera

Terminy, z jakimi spotyka się każdy Siorber pochodzą najczęściej z języka hiszpańskiego lub portugalskiego (niekiedy również z języków indiańskich).

UWAGA! Zauważyłeś, że brakuje jakiegoś terminu i nie wiesz co on oznacza? skontaktuj się z nami a my pomożemy Ci rozwiązać zagadkę i umieścimy go w słowniku. Znasz odpowiedzi na terminy, których tutaj nie znalazłeś? Prześlij je do nas a w zamian za każdy wykorzystany termin otrzymasz 1 pkt Klubu Siorbera. Pomóż też innym przebrnąć przez niezrozumiałe terminy.

A

Algarrobo – gatunek drewna, z którego wykonane są niektóre naczyńka do picia naparu z yerba mate.

Alpaka – połączenie srebrzystobiałego stopu miedzi, niklu i cynku nazywany też ze względu na wygląd „nowym srebrem”.

B

Barbacua – prażona odmiana yerba mate.

Boldo – egzotyczne zioło dodawane do yerba mate.

Bombilla – (czyt. Bombija) – specjalna rurka do picia naparu z yerba mate, która zakończona jest filtrem chroniącym przedostawanie się fusów. Najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej, srebra lub bambusa.

C

Calabaza – (hiszp. dynia) potoczna nazwa naczynia do picia naparu z yerba mate, które wykonane jest z owocu tykwy.

Cedron – gatunek krzewu o cytrynowym aromacie z rodziny werbenowatych, pochodzący z Ameryki Południowej (Chile, Argentyna) często występuje jako dodatek do yerba mate.

Chimarrao – brazylijska odmiana bardzo drobno zmielonej yerba mate.

Cocido – yerba mate w saszetkach zaparzana w klasyczny sposób.

Con cascaritas naturales – yerba mate, która zawiera w sobie dodatki w postaci skórek z owoców.

Con bajo contenido de polvo – yerba mate z niską zawartością pyłu, który powstaje podczas mielenia liści i gałązek.

Con hierbas – yerba mate z dodatkami ziół; con hierbas = compuesta; może zawierać dodatki w postaci suszonych liści mięty pieprzowej lub polnej, melisy, trawy cytrynowej, boldo, cedronu oraz inne dodatki np. naturalne olejki sporządzone z ziół.

Con palo – (hiszp. z patykami) odmiana yerby, która zawiera w sobie zmielone listki i gałązki, con polo = elaborada występuje w postaci grubiej lub drobniej zmielonej. Dzięki gałązką napar jest nieco słabszy ale lepiej filtrowany przez bombille.

Curado – proces hartowania i przygotowywania naczyńka do picia naparu z yerba mate.

D

Despalada – yerba mate bez patyczków, ta odmiana zawiera tylko zmielone liście; despalada = sin palo (hiszp. odpatykowana) zawartość gałązek zazwyczaj nie przekracza 10%; despalada jest najmocniejszą odmianą yerba mate.

Durazno – (hiszp. brzoskwinia)

E

Endulzada – yerba mate w wersji słodzonej np. z dodatkiem stewii (hiszp. stevia) prawdopodobnie najsłodszej rośliny świata. Stewia występuje te pod nazwą miodowego liścia.

Elaborada – yerba mate z zawartością nie mniejszą niż 65% zmielonych liści i nie większą niż 35% gałązek. Gatunki oznaczone jako elaborada poddawane są specjalnej selekcji i obróbce; elaborada = con palo.

Erva mate – brazylijska nazwa yerba mate.

G

Guampa – tradycyjne naczynie do przygotowania terere; wykonane jest z bawolego rogu lub kopyta.

Guarana – roślina o działania stymulujących, znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne, zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania.

Guarani – Indianie Ameryki Południowej, którzy jako pierwsi zaczęli używać yerba mate i stewii.

L

Libre de gluten – yerba mate w postaci bezglutenowej.

M

Manzana – (hiszp. jabłko)

Mate de leche – yerba mate przyrządzona z dodatkiem mleka.

Mate/Matero – określenie mistrza ceremonii lub naczynie z którego w tradycyjny sposób pije się napar z yerba mate.

Mateina – potoczne określenie kofeiny zawartej w yerba mate.

N

Naranja – (hiszp. pomarańcza)

O

Organica – (hiszp. organiczna) proces produkcji tej odmiany yerba mate odbywa się bez użycia herbicydów, pestycydów i nawozów sztucznych. Polecana dla początkujących ze względu na jej delikatniejszy i mniej cierpki smak.

Ostrokrzew Paragwajski – Ilex paraguarensis; gatunek wiecznie zielonego krzewu z którego pozyskuje się liście i drobne patyczki do yerba mate.

P

Palo Santo – (hiszp. święte drzewo) aromatyczne, żywiczne drewno z którego wykonuje się naczyńka do picia naparu z yerba mate.

Poleo – gatunek mięty dodawany do yerba mate.

Porongo – rodzaj grubościennego naczynia wykonanego z tykwy.

S

Saborizada – yerba mate w wersji aromatyzowanej.

Silueta – (hiszp. sylwetka) yerba mate dla osób dbających o linie, zazwyczaj występuje z dodatkami ziół, które mają na celu przyspieszyć trawienie oraz z witaminami, które pomagają organizmowi podczas diety.

Sin humo – (hiszp. bez dymu) oznacza to, iż dany gatunek yerba mate był poddany suszeniu w technologii bez dymnej, czyli bez użycia dymu.

Sin palo – oznacza to, że dany gatunek yerba mate zawiera tylko zmielone listki bez patyczków; despalada = sin palo.

Suave – (hiszp. łagodny) gatunek yerba mate w wersji łagodnej, delikatnej; polecana dla osób zaczynających przygodę z yerba mate.

T

Terere – Odmianą mate jest tereré – napój popularny w Paragwaju, który jest niezastąpiony w upalne dni. Różnica polega na tym, że zalewany jest bardzo zimną wodą, zamiast gorącej; podawany często z cytryną lub innym owocem cytrusowym.

Tykwa – rodzaj jednorocznych, pnących roślin tropikalnych z rodziny dyniowatych. Z owoców tej rośliny wykonuje się naczynia do picia naparu z yerba mate.

Y

Yerba Mate – wysuszone, zmielone liście z gałązkami bądź same listki ostrokrzewu paragwajskiego, niekiedy również świeże, przygotowane do robienia naparu.

Yerbera – pojemnik do przechowywania suszu yerba mate.


UWAGA! Zauważyłeś, że brakuje jakiegoś terminu i nie wiesz co on oznacza? skontaktuj się z nami a my pomożemy Ci rozwiązać zagadkę i umieścimy go w słowniku. Znasz odpowiedzi na terminy, których tutaj nie znalazłeś? Prześlij je do nas a w zamian za każdy wykorzystany termin otrzymasz 1 pkt Klubu Siorbera. Pomóż też innym przebrnąć przez niezrozumiałe terminy.

[No JavaScript support]