Witaj, jeżeli masz konto lub zarejstruj się
Zobacz koszyk
Ilość prod.: 0 szt.
Wartość: 0,00 zł
  1. Przechowalnia (0)
  2. Kontakt
  3. Pomoc
  1. Siorba.pl
  2. O Yerba Mate
  3. Klub Siorbera
  4. Twoje konto
  5. O nas
  6. Kontakt
  7. Pomoc
Kurier UPS

Rytuał picia Yerba Mate

Tradycja picia Yerba Mate


Herbatę i Yerba mate łączy ta cecha, że posiadają one bogatą tradycję i związane są z nimi usankcjonowane tradycją rytuały picia. Podobnie jak herbata w Anglii, czy tym bardziej w Chinach, Yerba mate w Ameryce Południowej pita jest od bardzo dawna i nie jest traktowana jak zwykły napój.

Yerba mate powinno się pić w grupie. Napar ten zbliża do siebie ludzi, wita się nim nieznajomych przybyszów, pije podczas rodzinnych uroczystości, albo wieczornych spotkań w gronie najbliższych przyjaciół.


Yerba Mate z przyjaciółmi


Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej Yerba mate jest niemal tym samym co fajka pokoju dla północnoamerykańskich Indian. Pije się ją w grupie, w kolejności zgodnej z plemienną hierarchią. W przeciwieństwie do fajki pokoju jednak, matero nie krąży po kształcie koła, a po kształcie gwiazdy, ponieważ każda osoba oddaje naczynie gospodarzowi, który uzupełnia napar wodą i podaje dalej. Na końcu zużyte ziele wyrzuca się na ziemię. Indianie nigdy nie wyrzucają Yerby do śmietnika, czy gdziekolwiek indziej. Wierzą oni bowiem, że w ten sposób oddają Pachamama (matce ziemi) to co się jej należy, to przecież dzięki jej dobrodziejstwu mogli napić się Yerba mate, to ona przecież urodziła caa – wiecznie zielone drzewo, zwane w naszej części świata ostrokrzewem paragwajskim.

Zobacz także:

[No JavaScript support]