Witaj, jeżeli masz konto lub zarejstruj się
Zobacz koszyk
Ilość prod.: 0 szt.
Wartość: 0,00 zł
  1. Przechowalnia (0)
  2. Kontakt
  3. Pomoc
  1. Siorba.pl
  2. O Yerba Mate
  3. Klub Siorbera
  4. Twoje konto
  5. O nas
  6. Kontakt
  7. Pomoc
Kurier UPS

Yerba Mate - co to jest?

Yerba mate jest doskonałą i coraz bardziej popularną alternatywą wobec takich napojów jak herbata, czy kawa.

Przybyła do nas z subtropikalnych terenów Ameryki Południowej, gdzie od lat stanowi tradycyjny napój miejscowej ludności.

Yerba Mate to nie herbata


Posiada nie tylko właściwości pobudzające, ale także wpływa dobroczynnie na zdrowie. Yerba mate w naszej części świata nazywana jest często mylnie herbatą, ze względu na skojarzenia z tym popularnym w naszej części świata napojem. Jest to jednak błąd – herbata i Yerba mate to dwie różne rzeczy. Obie wprawdzie stanowią pobudzający napar ziołowy, ale na tym podobieństwa się kończą. Herbatę przyrządza się z liści oraz pąków roślin, które należą do rodzaju kamelia. Yerba mate natomiast wytwarza się z rośliny zwanej ostrokrzewem paragwajskim, zwanym często „wiecznie zielonym drzewem” (liście tego ostrokrzewu mogą utrzymywać się zielone nawet przez 3 lata!). Ostrokrzew paragwajski nie jest łatwy w hodowli i znajduje się dopiero w początkowym stadium procesu udomawiania, przez co nie różni się znacząco od dzikich odmian tego gatunku. Od kilkudziesięciu lat nieprzerwanie trwają prace, by zwiększyć plony i zawartość dobroczynnych oraz pobudzających substancji. Działania te mają także na celu podwyższenie odporności rośliny na choroby. Ostrokrzew przeznaczony na Yerba mate w największych ilościach hodowany jest w Brazylii, w stanie Parana.

Pochodzenie nazwy


Nazwa „Yerba mate” została stworzona przez jezuitów, którzy to jako pierwsi po Indianach odkryli niesamowite właściwości tego napoju. „Yerba” pochodzi od łacińskiego słowa „herba” oznaczającego zioło, natomiast „mate” od słowa „mati”, które w języku Indian Keczua oznacza tykwę, w której zaparzano napar. Pierwotna, funkcjonująca wśród Indian nazwa tego napoju to „caá”.

Działanie Yerba Mate


Herbata, Yerba mate i kawa posiadają właściwości pobudzające, jednak Yerba pobudza zupełnie inaczej niż pozostałe, znane nam napoje. Jej spożywanie nie niesie ze sobą przykrych skutków ubocznych, takich jak choćby skoki ciśnienia krwi, czy problemy z zasypianiem. Yerba mate wyostrza zmysły oraz stymuluje zdolności fizyczne i psychiczne organizmu w zaskakujący sposób, którego nie można porównać z niczym innym.

Yerbę należy spożywać w przeznaczonych do tego celu naczyniach, za pomocą specjalnej, zakończonej sitkiem rurki, zwanej bombillą.

Napar posiada ciekawy, cierpki smak, do którego przekonało się już miliony siorberów na całym świecie. Oferujemy rozmaite gatunki Yerba mate. Sklep Siorba.pl wprowadzi Cię w intrygujący świat tego południowoamerykańskiego napoju.

Zobacz także:

[No JavaScript support]